Idealne dla ciekawych świata, książki z gatunku literatura faktu, pozwolą Ci poszerzyć swoją perspektywę. Znajdziesz tu dokumenty, reportaże i biografie.
„Z góry i bez trudu można zgadnąć, jakie będą błędy ciemnych mas. Czego nikt nie zdołałby przewidzieć, czego nie wyśnilibyśmy w sennym koszmarze, czego nie spłodziłaby najbardziej chora wyobraźnia - to błędy ludzi świetnie wykształconych” - G.K. Chesterton.
„Obrona rozumu” to wybór esejów G.K. Chestertona. Wybitny angielski pisarz z typowym dla siebie błyskotliwym humorem, czasem...
Jak wiele może się wydarzyć przez 312 dni? Niemal rok to przecież bardzo dużo czasu... A jak wiele może się wydarzyć przez 312 dni samotnego rejsu przez oceany bez zawijania do portów? Naprawdę wszystko!
Kapitan Tomasz Cichocki mówi o sobie: jestem anonimowym adrenalinoholikiem. I nie ma tu ni odrobiny przesady! Kiedy w 2012 roku, po przeszło 8 latach najeżonych przeciwnościami przygotowań, wyruszył...
Lhotse (8516 m n.p.m.), czwarta góra świata, to trzeci ośmiotysięcznik zdobyty przez Monikę Witkowską.
Stanęła na nim 16 maja 2019 roku. Książka, która trzymasz w ręku, stanowi relację z tej wyprawy, złożoną z opowieści o wspinaczce, o spotkanych ludziach, o chwilach szczęścia, ale także o prawdziwych dramatach.
Sporo wątków dotyczy Mount Everestu - wszak obie góry wznoszą się dosłownie po sąsiedzku...
„… nigdy jeszcze nie próbowano obszerniejszego przedstawienia tego rozwoju i tej roli, jaką kryminalistyka odegrała mniej lub bardziej szczęśliwie, mniej lub bardziej skutecznie w usiłowaniu obrony ówczesnego porządku społecznego przed jego naturalnymi i oczywistymi przeciwnikami, zbrodniczymi elementami wszelkiego stopnia i rodzaju…”
Poszukiwanie w ciałach zmarłych trucizn,...
Dzieje rodu Fondów na tle historycznych wydarzeń i atmosfery Nowego Jorku. Pasjonująca audioksiążka Przemysława Słowińskiego, o kontrowersyjnym życiu jednej z najwybitniejszych aktorek zeszłego stulecia.
Latem 1942 roku oddziały specjalne wzięły udział w wielkiej akcji o kryptonimie „Jubille” - eksperymencie na wielką skalę. Akcja ta, według koncepcji Churchilla, miała być generalną próbą desantu na okupowane i umocnione przez Niemców wybrzeże atlantyckie.
Lata 1914-15. Niemcy i Austro-Węgry próbują za wszelką cenę wygrać wojnę, zanim alianci zmobilizują swoje siły. Kulisy przygotowania nowej broni masowej zagłady - gazów bojowych. Atak pod Ypres w Belgii oraz pod Bolimowem w Polsce na tle walk na frontach I wojny światowej.
Rok 1942, Pacyfik. Wojska sprzymierzone ponoszą kolejne klęski. Jednak 11 tysięcy Amerykanów i Filipińczyków utrzymało maleńką wyspę Corregidor jeszcze pięć miesięcy po upadku stolicy Filipin. Dla Amerykanów wstrząśniętych kolejnymi zwycięstwami Japończyków to symbol pierwszego długotrwałego oporu.
Do czego może być zdolna kochająca kobieta? Młoda, utalentowana warszawska aktorka podjęła heroiczną decyzję, by uwolnić od bólu umierającego narzeczonego. Miłość do niego przysłoniła grożące jej konsekwencje - wieloletnie więzienie, a nawet wyrok śmierci.
Stanisława Umińska zagrała kilkanaście ról w Teatrze Polskim, widownia ją uwielbiała, krytycy chwalili, a ona sama kochała swój zawód. W jej życiu...
„Świetnie napisane. Dowiedziałem się więcej o człowieku, który uratował mojego Ojca” - Andrzej Szpilman.
Fascynujące śledztwo historyczno-dziennikarskie dotyczące:
• przerzutu hitlerowskich zbrodniarzy do Ameryki Południowej
• dostępu do Tajnego Archiwum Watykańskiego
• niezwykłych losów kapitana Wilma Hosenfelda, niemieckiego oficera, który uratował Władysława Szpilmana,...