Idealne dla ciekawych świata, książki z gatunku literatura faktu, pozwolą Ci poszerzyć swoją perspektywę. Znajdziesz tu dokumenty, reportaże i biografie.
„W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających...
„Z góry i bez trudu można zgadnąć, jakie będą błędy ciemnych mas. Czego nikt nie zdołałby przewidzieć, czego nie wyśnilibyśmy w sennym koszmarze, czego nie spłodziłaby najbardziej chora wyobraźnia - to błędy ludzi świetnie wykształconych” - G.K. Chesterton.
„Obrona rozumu” to wybór esejów G.K. Chestertona. Wybitny angielski pisarz z typowym dla siebie błyskotliwym humorem, czasem...
Jak wiele może się wydarzyć przez 312 dni? Niemal rok to przecież bardzo dużo czasu... A jak wiele może się wydarzyć przez 312 dni samotnego rejsu przez oceany bez zawijania do portów? Naprawdę wszystko!
Kapitan Tomasz Cichocki mówi o sobie: jestem anonimowym adrenalinoholikiem. I nie ma tu ni odrobiny przesady! Kiedy w 2012 roku, po przeszło 8 latach najeżonych przeciwnościami przygotowań, wyruszył...
Lhotse (8516 m n.p.m.), czwarta góra świata, to trzeci ośmiotysięcznik zdobyty przez Monikę Witkowską.
Stanęła na nim 16 maja 2019 roku. Książka, która trzymasz w ręku, stanowi relację z tej wyprawy, złożoną z opowieści o wspinaczce, o spotkanych ludziach, o chwilach szczęścia, ale także o prawdziwych dramatach.
Sporo wątków dotyczy Mount Everestu - wszak obie góry wznoszą się dosłownie po sąsiedzku...
Dzieje rodu Fondów na tle historycznych wydarzeń i atmosfery Nowego Jorku. Pasjonująca audioksiążka Przemysława Słowińskiego, o kontrowersyjnym życiu jednej z najwybitniejszych aktorek zeszłego stulecia.
Latem 1942 roku oddziały specjalne wzięły udział w wielkiej akcji o kryptonimie „Jubille” - eksperymencie na wielką skalę. Akcja ta, według koncepcji Churchilla, miała być generalną próbą desantu na okupowane i umocnione przez Niemców wybrzeże atlantyckie.
Lata 1914-15. Niemcy i Austro-Węgry próbują za wszelką cenę wygrać wojnę, zanim alianci zmobilizują swoje siły. Kulisy przygotowania nowej broni masowej zagłady - gazów bojowych. Atak pod Ypres w Belgii oraz pod Bolimowem w Polsce na tle walk na frontach I wojny światowej.
Do czego może być zdolna kochająca kobieta? Młoda, utalentowana warszawska aktorka podjęła heroiczną decyzję, by uwolnić od bólu umierającego narzeczonego. Miłość do niego przysłoniła grożące jej konsekwencje - wieloletnie więzienie, a nawet wyrok śmierci.
Stanisława Umińska zagrała kilkanaście ról w Teatrze Polskim, widownia ją uwielbiała, krytycy chwalili, a ona sama kochała swój zawód. W jej życiu...
„Świetnie napisane. Dowiedziałem się więcej o człowieku, który uratował mojego Ojca” - Andrzej Szpilman.
Fascynujące śledztwo historyczno-dziennikarskie dotyczące:
• przerzutu hitlerowskich zbrodniarzy do Ameryki Południowej
• dostępu do Tajnego Archiwum Watykańskiego
• niezwykłych losów kapitana Wilma Hosenfelda, niemieckiego oficera, który uratował Władysława Szpilmana,...
Żyłem w świecie, w którym ksiądz wypowiadający słowa Boga wykorzystywał mnie seksualnie, i nie było nikogo, komu mógłbym o tym powiedzieć. Świat, w którym działy się te okropności, nie istniał dla nikogo innego.
Jako chłopiec w Irlandii, gdzie wszyscy - od sąsiadów po najwyższe władze Kościoła i państwa - woleli zaprzeczać, że ksiądz mógłby skrzywdzić dziecko, Colm O’Gorman odczuwał jedynie...